Spróbuję trochę opowiedzieć o tym co wydarzyło się 14 stycznia i wczesnego 15 stycznia. Jakbym był speakerem, to musiałbym w tym momencie powiedzieć "it was remarkable event", ale nie jestem, więc rozwinę myśl w moim natywnym języku.

Organizatorzy

Rejestracja, obsługa, pomoc techniczna - wszyscy w przewidywalnych miejscach i chętni do pomocy, nawet tym trudniejszym do współpracy. Chylę czoła. Sponsorzy również dopisali, ciepłe napoje, catering w porze lunchu i świetne stoisko allegro z xboxem na którym można było się sprawdzić w Mortal Kombat.

Rozłożenie wykładów (chociaż niektóre bardziej przypominały warsztaty) pod względem wymaganej energii i zaangażowania słuchaczy było moim zdaniem dobre. Stosunek teoretycznych prezentacji do praktycznych zajęć z kodem był niemal doskonały. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego czy miał ochotę na chwilę inspiracji nowoczesnymi technologiami, czy też posłuchać o optymalnym wykorzystaniu kodu w dwóch miejscach aplikacji jednocześnie.

Najciekawsze prezentacje

Michal Budzynski

"How not to reinvent the wheel" była dobrą zachętą do korzystania z gotowych frameworków i engine'ów, nawet dla zagorzałych zwolenników autorskich rozwiązań. Atrakcyjna forma prezentacji (Prince of Persia w tle) i dynamiczny prowadzący - dwa ważne czynniki udanej prezentacji. Kolejnym mocnym punktem było krótkie omówienie wybranych oraz co ważne, przetestowanych przez prowadzącego, rozwiązań.

Bartek Szopka - CSS 3d Transforms

Bartaz używając do prezentacji impress.js zaskoczył mnie tym jak spójnie i gładko potrafił wpleść w slajdy demonstracje tego o czym mówi. Dowiedzieliśmy się jak można złożyć sześcian z divów, obracać je, sprawiać że są przezroczyste, co to jest według CSS3 perspektywa oraz kilka innych, a wszystko to w obrębie slajdów, co robiło jeszcze większe wrażenie.

Kamil Trebunia

Niesamowicie pomysłowa formuła prowadzenia warsztatu, dzięki któremu każdy mógł na żywo śledzić postępy (ale nie w mozolnym tępie pisania) powstawania prostej gry, dzięki zastosowaniu innowacyjnego podejścia revertowania do odpowiednich commitów.

Aleksander Dąbrowski

Obrazkowe slajdy, subtelne poczucie humoru i emfaza na najważniejsze elementy tego o czym mówił Aleks sprawiły, że w mojej głowie zostało kilka ważnych koncepcji o których warto pamiętać. Bezpieczeństwo jest ważne. Daj serwerowi to co należy do serwera, klientowi co jest klienta. Nie duplikuj kodu. Nie duplikuj kodu.

Patrick H. Lauke

Patrick błysnął demonstracjami i lekkością przedstawiania tego o czym mówi. Rozpoczął od video w html5, jak można nim manipulować przy pomocy javascriptu i kompatybilności z przeglądarkami. Mnie bardzo zainteresował wywód o kodekach i kierunku w którym zmierza standaryzacja wideo w sieci. Niesamowite dema z dostępem do kamerki przy pomocy JS i przekształcanie obrazów przy pomocy canvas zrobiły na mnie i z tego co widziałem na pozostałych uczestnikach duże wrażenie. Patrick bardzo optymistycznie nastawił na przyszłość i zamknął część wykładową konferencji.

Wszystkie prezentacje są dostępne w tym miejscu, a nagrania mają być wkrótce.

Afterparty

Wieczorem spotkaliśmy się w mniejszym już gronie w klubie Alcatraz gdzie integrowaliśmy się w najlepsze do późnych godzin nocnych, a co twardsi wczesnych rannych. Sponsorowanych napojów było tyle, że nawet najwytrawniejsi smakosze byli zaspokojeni, a towarzystwo dopisało wyśmienicie, wymyślając coraz to bardziej japońskie toasty, od Takanai poczynając. :)

Uwagi:

Kilka uwag ode mnie, żeby przyszłe edycje meetjs (i nie tylko) były jeszcze lepsze.

  • System wifi, jak da się, omijać szerokim łukiem autoryzację w formule "1 urządzenie = 1 użytkownik". Po pierwsze ten system zawiódł (mnie), po drugie, jakbym chciał mieć dodatkowo na telefonie dostęp do sieci, to zablokowałbym sobie go na komputerze, jakby mi się udało go jakoś wcześniej uzyskać.
  • Automaty z ciepłymi napojami nie powinny znikać wszystkie naraz, a przynajmniej nie bez ostrzeżenia.
  • Wymagajcie od speakerów przedstawienia prezentacji i skróconej formy tego co powiedzą przed prezentacją, żeby nie było sytuacji w której ktoś mówi coś innego niż zapowiedział, że powie. Albo co gorsza, dzień wcześniej zmieni zdanie i wykład będzie nieadekwatny do prezentacji.
  • W przypadku dwóch tracków, na przeciwległych trackach proponujcie tematy, które na podstawie prawdopodobieństwa nie będą oba interesowały jednej osoby (Accessibility vs Warsztat z backbone.js)
  • W przypadku dwóch tracków, wymagajcie od speakerów ustalania tytułów adekwatnych do tematyki, żebym zawsze wiedział na co ide, albo żebym wiedział dlaczego nie idę.
  • W przypadku dwóch tracków, 5 minutek więcej na zmianę sali.
  • Nie róbcie dwóch tracków. Mniej prezentacji maksymalnie dobrej jakości obejrzanych w całości to lepszy pomysł niż ich większa ilość i plucie sobie w brodę, że się źle strzeliło do której sali wejść. O sytuacji gdy chciałoby się być w dwóch miejscach naraz nie wspomnę, bo to na prawdę rozdziera serce i przyspiesza procesy starzenia.

Pozdrawiam,

@pavelloz