To już oficjalne: Rails 3.1 pozbyło się znaczka RC i jest teraz najświeższą wersją frameworka. Prawie rok po pojawieniu się Ruby on Rails 3.0 pora na upgrade. Szczerze mówiąc, ja się przesiadłem gdzieś w czerwcu i owszem, na początku pojawiało się kilka problemów, ale teraz nie pownno już być niekompatybilności z żadnymi (utrzymywanymi) bibliotekami.

Co nowego w Rails 3.1?

Zmiany pracowicie zbierał Ryan Bytes w tym miejscu. Oto najciekawsze z nich:

 • Jquery zostało domyślnym frameworkiem do js. Oczywiście zawsze można ustawić prototype.
 • Również Sass, został domyślnie ustawiony jako narzędzie do generowania CSS. Niestety to samo nie dotyczy Hamla, którego chętnie bym widział jako standardowy silnik w widokach. Nie wiem jakie są inne przesłanki oprócz tego, że DHH nie lubi hamla, pewnie to tylko kwestia gustu.
 • Do pisania javascriptu służy teraz CoffeeScript. Ta zmiana wzbudziła chyba największe kontrowersje w środowisku, ale znów: przecież nie trzeba z niego korzystać.
 • Pliki css, js i obrazki są teraz obsługiwane przez sprockets i zostały przeniesione do katalogu app/assets gdzie otrzymały własną strukturę katalogów. Ładnie zostało to wyjaśnione w tym poście.
 • ActiveRecord zyskał identity map; oznacza to, że pojedyńczy wpis w bazie będzie reprezentowany przez pojedynczy obiekt w Rubym. Poniższy kod w starym ActiveRecordzie zwróci fałsz, w nowym będzie to prawda. Ta zmiana powinna zmniejszyć użycie pamięci Railsowych projektów (ale na cuda nie liczmy).
@parent = Tree.first(:conditions => { :name => 'bob' })

@parent.children.each do |child|
 puts @parent.object_id == child.parent.object_id
end
 • Streaming HTTP powinien znacznie skrócić czas ładownia stron po stronie przeglądarki. Polega to na tym, że wyrenderowane części strony od razu są przesyłane do przeglądarki, a nie dopiero na koniec requestu. Dzięki temu, możliwe jest np. przygotowanie nagłówka i przesłanie go do przeglądarki, przed wyrenderowaniem widoku. Przeglądarka może wtedy zacząc pobierać statyczne pliki (np. obrazki i style) i wyświetlić je od razu gdy dostanie pozostałą część widoku.
 • Odwracalne migracje - mała rzecz, a cieszy. Od teraz zamiast dwóch metod up i down w migracji wystarczy napisać jedną, a zostanie ona odpowiednio wykonana w zależności od tego czy wykonujemy, czy wycofujemy migracje. Magiczna metoda nazywa się change. Nie trzeba wtedy pisać metody down:
 
class CreatePosts < ActiveRecord::Migration
 def change
  create_table :posts do |t|
   t.string :title
   t.text :body

   t.timestamps
  end
 end
end

Podsumowanie

To jest subiektywna lista najciekawszych zmian, widać na niej, że twórcy skupili się na dopieszczeniu assetsów. (Nie wiem jak to przetłumaczyć - jakieś pomysły?) Z minusów, zauważalny jest wolniejszy start aplikacji w Rubym 1.9.2. Bardzo przydatne okazują się sprockets, które wszystkie CSSy i javascripty automatycznie kompresują do pojedynczych plików. Nowe domyślne narzędzia mi się bardzo podobają i już z nich korzystam. Kontrowersje można zbyć stwierdzeniem, że zawsze można je wyłączyć. Z drugiej jednak strony ustawienie w ten sposób domyślnego stosu spowoduje, że dużo programistów (zwłaszcza początkujących) zacznie korzystać z tych narzędzi, stosując się chociażby do zasady konwencji ponad konfiguracją. Pozostaje też pytanie, czy bariera wejścia w Railsowy projekt nie została z najnowszymi zmianami podniesiona zbyt wysoko?