Całkiem niedawno próbując wymienić poważne wdrożenia Ruby on Rails, na myśl przychodził jedynie Basecamp i Twitter. Na dodatek ten drugi zyskał sobie złą sławę częstymi problemami z dostępnością, co na pewien czas zachwiało wiarą w skalowalność Railsów. Dziś o RoR słyszał prawie każdy, lista aplikacji na rubyonrails.org zawiera 70 pozycji i mało kogo trzeba już przekonywać, że w tej technologii można budować poważne rzeczy.

Pojawiło się też sporo produktów, które jakością nie ustępują swoim komercyjnym odpowiednikom, a są udostępnione na licencjach open-source. Poza oczywistą korzyścią, jaką jest dostępność za całkowitą darmochę, mamy też dostęp do pokaźnej bazy otwartego kodu, który może służyć jako wzór przy nauce lub motywować do udzielania się w opensource. Przedstawiamy 8 najciekawszych - naszym zdaniem - open-source'owych aplikacji w Ruby on Rails.

Spree

http://spreecommerce.com
http://github.com/railsdog/spree

Systematycznie rozwijany, Spree wyrasta na bardzo solidną platformę e-commerce. Lista sklepów z jego użyciem wciąż rośnie i w ekosystemie RoR Spree nie ma dziś konkurencji. Pod względem funkcjonalności wciąż daleko mu do dużych graczy takich jak Magento, ale na jego korzyść przemawiają spore możliwości rozbudowy.

Teambox

http://teambox.com
http://github.com/teambox/teambox

Sprzedawany jako komercyjny produkt, a jednocześnie dostępny całkiem za darmo jako projekt open source. Teambox to specyficzne narzędzie do zarządzania projektami. Kładzie nacisk na szybką i łatwą komunikację w zespole, przez co stanowi pewnego rodzaju połączenie Twittera z Basecampem.

Gitorious

http://gitorious.org
http://gitorious.org/gitorious

Teoretycznie konkurencja dla GitHuba. W rzeczywistości - nie okłamujmy się - to nie ta liga. Tym niemniej jest to kawał solidnej aplikacji, estetycznie wykonanej i niejeden projekt hostuje tam swój kod. Choćby sam Gitorious właśnie.

Retrospectiva

http://retrospectiva.org
http://github.com/dim/retrospectiva

Zarządzanie projektami to bardzo popularny temat wśród projektów open-source. Retrospectiva imponuje sporym zbiorem funkcji (widać, że za cel stawia sobie np. Trac) spójnym wyglądem i działaniem poszczególnych modułów.

Shapado

http://shapado.com
http://gitorious.org/shapado

Czym jest Shapado, widać na pierwszy rzut oka. Całkiem komplentny klon StackOverflow, wraz z jego funkcjami społecznościowymi czy logowaniem przy użyciu OpenID, Facebooka i Twittera.

Fat Free CRM

http://www.fatfreecrm.com
http://github.com/michaeldv/fat_free_crm

Choć CRMy to mało wdzięczny temat, FF CRM to kawał solidnej aplikacji. Spójny interfejs użytkownika, bogata lista funkcji i - może przede wszystkim - solidny kod z bardzo dobrym pokryciem Spec'ami. Warto zainteresować się choćby z tego jednego powodu.

Gemcutter

http://rubygems.org
http://github.com/rubygems/gemcutter

Kiedyś gemcutter.org, dziś rubygems.org. Gemcutter szybko stał się domyślnym źródłem gemów dla Ruby'ego, co imponuje tym bardziej, że jest aplikacją stworzoną w lwiej części przez jednego człowieka. Cała aplikacja składa się z kilku głównych modułów - frontem jest aplikacja w Rails, a rolę serwera gemów odgrywa aplikacja z użyciem Sinatry (Hostess). Kawał dobrego kodu.

Redmine

http://www.redmine.org
http://redmine.rubyforge.org/svn

Jeden ze starszych projektów w zestawieniu. Standard wśród aplikacji do zarządzania projektami, oparty o ticketowanie. Choć na pierwszy rzut oka nie powala wyglądem, szybko okazuje się zaskakująco kompletny i przyjemny w użyciu. W porównaniu z komercyjną Assemblą nie pozostaje daleko w tyle. Łatwa integracja z repozytorium (np. uruchomionym na gitosis), kanały RSS dla każdego projektu - to tylko niektóre z jego funkcji. Używam i polecam.

Znacie inne aplikacje godne polecenia?