Dawno, dawno temu, za oceanem, Ruby był jeszcze egzotycznym językiem, a większość blogów pisana była po Japońsku. Jednym z pierwszych popularyzatorów tego języka, był człowiek znany wyłącznie pod pseudonimem why the lucky stiff, w skrócie _why. Ewangelizował, programował, pisał, śpiewał, rysował i uczył dzieci programować. Serio.

Większości osób był znany jako autor Why’s (Poignant) Guide to Ruby, najbardziej kolorowego i zabawnego podręcznika do Ruby. W zasadzie było to skrzyżowanie komiksu i książki do nauki programowania. Obrazek obok pochodzi właśnie z Why’s (Poignant) Guide to Ruby. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście, to na prawdę polecam choć na chwilę zajrzeć jak ta książka wygląda.

Aby uświadomić sobie w ilu przedsięwzięciach brał udział można zajrzeć na przygotowaną listę spuścizny _why'a. Jest tam kilkadziesiąt projektów Open Source, między innymi hpricot, shoes, czy interaktywna konsola Ruby w przeglądarce, czyli Try Ruby, komiksy, wystąpienia, a nawet dokonania jego zespołu muzycznego. Lista jest naprawdę imponująca.

Rzeczy które robił, były zabawne, zaskakujące i ładne. Nic dziwnego, że zainspirował wielu programistów i wywarł duży wpływ na tworzącę się community. Ale zaraz, zaraz, dlaczego piszemy o nim w czasie przeszłym?

Zniknięcie

19 sierpnia 2009 roku, _why zniknął z sieci. Usunął większość swoich stron, konta na serwisach społecznościowych, a nawet repozytoria na githubie. Wydarzenie to nie przeszło bez echa i pokazało jak bardzo społeczność lubiła _why'a i jak za nim tęskni.

_whyday

W ten sposób narodziła się idea whyday. Chodzi o to, by 19 sierpnia uczcić wkład why the lucky stiff w nasz ekosytem, poprzez hackowanie dla zabawy. Jeśli masz dość pisania CMS'ów i innowacyjnych serwisów społecznościowych, w czwartek jest okazja, byś poprogramował dla przyjemności. Weź laptop, idź do kawiarni lub parku i pobaw się dowolnym językiem programowania.

W Warszawie takie spotkanie organizuje w czwartek ekipa WRUG'a, szczegóły (dokładne miejsce i czas) są ustalane na forum. Mamy zamiar tego popołudnia stworzyć coś ciekawego.

Jeśli wiecie o _whyday w innych miastach dajcie znać.

Więcej o samym _why przeczytacie w naprawdę obszernym i wyczerpującym artykule, lub skrótowo w podsumowanie na githubie.

Zapraszamy do zabawy.