Co nowego w świecie Ruby’ego #5

Nadeszła w końcu długo oczekiwana wiosna, zatem dziś przegląd będzie krótki. Przejrzyjmy nowości, a potem oderwijmy się od komputerów, Internetu i wyjdźmy na rolki, rower lub spacer.

Wydarzenia

 • Wejściówki na tegoroczne EuRuKo rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Ponad 200 miejsc sprzedało się w 20 godzin. Czy to znaczy, że należy u nas organizować większe konferencje?
 • Trwa ciekawy konkurs dla początkujących Rubistów. Każdego dnia miesiąca publikowane jest jedno zadanie, na które będzie można przesyłać odpowiedzi w ciągu trzech tygodni. Nagrodą jest między innymi dostęp do screencastów z PeepCode

Update’y

 • Wydana została wersja 1.0 IronRuby, czyli implementacja open-source oparta o platformę .NET. Obiecana jest zgodność z wersją języka: 1.8.6 i Railsami 2.3.5. IronRuby może stać się tym dla .NET’u, czym JRuby, dla świata Javy.
 • Kilkanaście dni po drugiej, pojawiła się trzecia beta Railsów. Nie możesz się doczekać końcowego wydania? Ryan Bigg opisał na swoim blogu dlaczego powinieneś i jak możesz pomóc
 • Pojawił się Został zapowiedziany nowy webowy framework Isy, oparty o komponenty, w którym wszystko (łącznie z JS i Html’em) ma być pisane w Rubim. Jest to Ma to być możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu budowniczego widoków- Erectora.

Wybrane z blogów (właściwie to z prezentacji)

 • Oryginalnie wyszperana przez Radarka, prezentacja w ShowOff o przyspieszaniu testów. Używając fast_context, Quickerclip’a, korzystając z wszystkich rdzeni i stosując parę innych sztuczek, autor opowiada jak skrócił czas trwania testów z 13 minut do 25 sekund. Inspirujące. (Nawiguje się strzałkami.)


Komentarze

 1. Piotr Sarnacki 19.04.2010

  Comment Arrow

  Przeczytaj dokładnie artykuł o Isy. Frameworka jeszcze nie ma, autor chce go zrobić w ramach RSoC. W wielu miejscach się z nim nie zgadzam, więc nie popieram wydania kasy na ten właśnie cel 🙂


 2. tjeden 19.04.2010

  Comment Arrow

  Dzięki Piotrek. Od samego Isy, dużo bardziej zainteresował mnie Erector. Tworzenie HTML’a w ten sposób podoba mi się bardziej niż poprzez content_tag. Nie sądzę żeby zastąpił Hamla, ale może być ciekawym uzupełnieniem helperów.


 3. Seban 19.04.2010

  Comment Arrow

  Railsy 2.4.5? Chyba jakaś literówka Wam się wkradła.
  A czym jest JRuby dla świata Javy? Według mnie tylko ciekawostką. Podczas rozmów z jawovcami o nowych językach na JVM wskazują Groovy, Scale i Cloujure. Więdzą, że JRuby istnieje i raczej nie są nim zainteresowani.


 4. tjeden 19.04.2010

  Comment Arrow

  @Seban
  Może to zbyt duży skrót myślowy, bo JRuby i IronRuby są bardziej dla nas. Jeśli chcesz skorzystać z biblioteki, dostępnej w Javie, a niekoniecznie wszystko pisać w Javie, to możesz napisać to w Rubym, korzystając właśnie z JRubiego, czyli masz Ruby + Javove biblioteki (których jest multum). Z IronRuby może być podobnie.
O autorze

Aleksander Dąbrowski

Od 2008 zawodowo programuje w Ruby i Railsach. Jest maniakiem prostych i eleganckich rozwiązań, nie boi się usuwania brzydkiego kodu. Uwielbia dzielić się wiedzą, a w wolnych chwilach naprawia samochody.