Euruko konferencja Kraków

Wypadliśmy z rytmu, ale wracamy do gry. Sporo się wydarzyło od ostatniego odcinka Co nowego. Z szacunku nie będziemy pisać o katastrofie prezydenckiego samolotu – dosyć zostało już powiedziane i mądrzejsi od nas gadali kiedy lepiej było milczeć. Piszemy więc o tym, o czym mamy trochę pojęcia. A zatem…

Wydarzenia

  • O tym już było, ale nie zaszkodzi jeśli ktoś przeoczył. Od dziś można rejestrować się na EuRuKo – 29-30.05.2010, w Krakowie. Swoją drogą – kto wie ile jest miejsc i kiedy się skończą? :)
  • Wystartowało Ruby Summer of Code – projekt wzorowany na Google SOC. Z jednej strony firmy i organizacje – mentorzy, a z drugiej studenci chętni do udziału w letnim kodowaniu. Lista mentorów już została zamknięta i – nie ma co ukrywać – są tu największe nazwy z naszego światka. Do 23.04 studenci mogą zgłaszać swoje propozycje tematów – projektów związanych z Rubym, które chcą stworzyć, poprawić lub naprawić. Jest 20 miejsc, pula wynagrodzeń to $100,000. I nic nie stoi na przeszkodzie aby wziął udział ktoś z Polski!
  • Ruszyła trzecia edycja Ruby Heroes – sympatycznego plebiscytu na najważniejsze postaci w środowisku Ruby/Rails – twórców projektów open source, materiałów edukacyjnych, organizatorów spotkań itp. Wśród nagrodzonych w ubiegłych latach m. in. Ryan Bates, John Nunemaker i Yehuda Katz. Zgłaszacie kogoś?

Update’y

  • 1.04 wyszła druga beta Rails 3 – i wcale nie był to żart primaaprilisowy. Ponad 2500 commitów od 244 autorów. Dobre streszczenie zmian można znaleźć na blogu Envy Labs.
  • Pojawiła się wersja 2.0 (a teraz już nawet 2.0.2) gema delayed_job. Co ciekawe, pierwszą wersję, której autorem był Tobias Lütke dawno już “prześcignął” fork collectiveidea i to właśnie on jest dostępny przez Rubygems. Dla mnie to gem kluczowy jak will_paginate i trafia do prawie każdego railsowego projektu, który zaczynam. Nie zaznajomionym polecam ten Railscast.
  • Wspominaliśmy o nadchodzących nowościach w Haml/Sass i póki co autor wywiązuje się z obietnic. Wyszła już druga beta wymienionego duetu i kilka solidnych wpisów na blogu opisujących aktualne zmiany.

Na blogach

  • Wystartował Rails Dispatch – blog ekipy Engine Yard, który ma być zbiorem treściwych i dopracowanych artykułów o Rails. Już pierwszy wpis robi wrażenie – od fenomenalnie przejrzystej treści po wideo “blog w 15 minut w Rails 3”. Warto dodać do RSS.
  • Kolejny wywiad Obie Fernandeza z RubyConf 2009 – tym razem Chris Wanstrath opowiada o GitHubie
  • Świetna koncepcja i zaskakująco sprawne działanie. Jeden proces Thin’a, Fibers z Ruby 1.9 i skalowanie jak ta lala ;) Znalezione przez forum RoR