Frank Sinatra - piosenkarz

Najnowsza wersja Sinatry, eleganckiego DSL’a do tworzenia aplikacji opartych o Rack’a, została oznacza jako 1.0. Niech was nie zmyli ten numer, bo Sinatra już od wielu miesięcy była praktycznie pełną biblioteką. Teraz kod został wyczyszczony i uporządkowany, parę rzeczy zoptymalizowano, a twórcy są dumni z API dla rozszerzeń. Został wykorzystany również Tilt, czyli interfejs umożliwiający korzystanie z całej gamy rubiowych szablonów (erb, haml, liquid, mustache i innych).

Wypróbowanie Sinatry

Jeśli jeszcze nie znacie Sinatry, to dziś jest świetna okazja, żeby ją poznać. Możecie to zrobić na stronie projektu, start wymaga napisania kilku linijek i odpalenia pojedyńczego pliku Ruby, więc można spróbować zrobić to dosłownie w kilka minut. Na blogu Bogusława Rychlika znajduje się najprostsze wprowadzenie do Sinatry po Polsku, a osobom które mają trochę więcej czasu, mogę polecić nagranie z niedawnego WRUG’a, na którym opowiedziałem o Sinatrze i pokazałem przykład pisania mini aplikacji “na żywo”.

Materiały

Jeśli jesteście spragnieni większej ilości informacji, to warto zajrzeć do oryginalnego postu na RubyInside, oraz warto przejrzeć świetną listę 29 linków o Sinatrze, także z RubyInside. Istnieje również coś takiego jak Sinatra Book, która jest tak samo długa jak framework, który opisuje i prawdopodobnie jest to najprzystępniejsza wersja dokumentacji.

Sinatra na Rubysferze

Ponieważ bardzo mi się podoba Sinatra, jestem w trakcie przygotowywania tutorialu, pokazującego tworzenie w niej webowej aplikacji, z uwierzytelnianiem i autoryzacją, korzystającej z małej bazy danych. Chciałbym zrobić to w duchu BDD z wykorzystaniem cucumbera i capybary. Bylibyście zainteresowani serią artykułów na taki temat?