Co nowego w świecie Ruby’ego: 8-14.03.2010

Co nowego w świecie Ruby’ego to regularny, cotygodniowy przegląd wydarzeń, nowości i aktualności ze świata Ruby, Rails i z okolicznych planet. Pierwsze wydanie krótkie – liczymy na Wasz odzew i pomoc w wypełnieniu tej sekcji Rubysfery. Organizujesz lub wiesz o spotkaniu lokalnego RUG-u? Wypuszczasz nową wersję swojego gema na GitHubie? Piszesz na ciekawy temat na swoim blogu? Daj znać – przekażemy to czytelnikom Rubysfery.

Co nowego?

 • Na stronie InfoQ ukazał się krótki, ciekawy wywiad z twórcami Heroku, przeprowadzony przez Obie Fernandeza. Od listopada, kiedy wywiad zarejestrowano, licznik Heroku przekroczył już 50 tysięcy aplikacji, czyli tendencja wzrostowa utrzymuje się. Więcej o Heroku w Rubysferze w nadchodzącym artykule o opcjach wdrożeń dla aplikacji Ruby/Rails
 • W Salt Lake City odbyła się MountainWest RubyConf 2010. Luźne notatki z niektórych prezentacji można znaleźć na blogu OnRails.org. Bardziej cierpliwym polecam poczekać na nagrania wideo, które niebawem pojawią się na stronie Confreaks.
 • IronRuby – implementacja języka Ruby na platformie .NET – doczekał się trzeciego Release Candidate. Choć niektórzy dawno wieszczyli projektowi zgon i długo można mówić o jego sensowności, wygląda na to, że doczekamy się wersji 1.0.
 • Na blogu Phusion Jean Pierre Hernandez umieścił fenomenalny tutorial o MacRuby. Polecam każdemu zainteresowanemu kombinacji Cocoa+Ruby. Znajomość Objective-C niewymagana a nawet niewskazana 🙂
 • Nick Quaranto (twórca Gemcuttera) na blogu Thoughtbot zwięźle i bez zbędnych farmazonów pisze o Redisie. Pięć minut i pięć próbek kodu później i już wiesz czy Redis to coś, co może Ci się przydać.

Największym wydarzeniem minionego tygodnia był jednak niewątpliwie…

Start Rubysfery 😉

Rubysfera.pl to nasz wkład w propagowanie języka Ruby w polskim Internecie. Będzię o Rubym i będzie o Rails. Chcemy pisać o tym, jak nasze ulubione technologie zmieniają świat (a niby nie???), ale też o tym, jak radzą sobie w kraju nad Wisłą. Będą aktualności i będą tutoriale. Społeczność użytkowników Ruby’ego – skupiona m.in. wokół polskiego forum Ruby on Rails – dynamicznie się rozwija i już nie raz sami skorzystaliśmy z pomocy jej członków. Teraz podajemy dalej.

Zapraszamy do subskrypcji i zachęcamy do kontaktu. Wszelkie uwagi, pomysły, opinie, propozycje tematów, … mile widziane!

Podpisano: autorzy Rubysfery – Łukasz ‘czak’ Adamczak i Aleksander ‘tjeden’ DąbrowskiKomentarze

 1. przemad 15.03.2010

  Comment Arrow

  No brawo Panowie! Trzymam kciuki za rozwój serwisu i oby tak dalej!


 2. ignacy 15.03.2010

  Comment Arrow

  Fajny pomysł. Powodzenia!


 3. Tomash 15.03.2010

  Comment Arrow

  Wypas. Trzymam kciuki i życzę powodzenia. Jeśli można Was jakoś wspomóc nie tylko dobrym słowem, ale i informacjami, napiszcie jak 🙂


 4. natash 15.03.2010

  Comment Arrow

  Super pomysł, dołączam do gratulacji 🙂


 5. Oskar 15.03.2010

  Comment Arrow

  Super, fajnie, że ktoś zdecydował się w polskiej części netu podobny serwis powołać. Również trzymam kciuki.

  Ps. Świetny layout.


 6. Czak 15.03.2010

  Comment Arrow

  Dzięki wszystkim za komentarze, okaże się czy nam woda sodowa nie uderzy do głów 😉

  @Oskar: layout mamy nadzieję, że się sprawdzi – ale on nie jest do końca naszą zasługą – zainwestowaliśmy w szablon do WordPressa i przerobiliśmy go do Mephisto. Na początek musi wystarczyć 🙂


 7. Marioosh 15.03.2010

  Comment Arrow

  Fajnie, fajnie… jak tak dalej pójdzie to może dorobimy się jakiegoś polskiego RubyMagazine’u w pdfie 😉


 8. Czak 15.03.2010

  Comment Arrow

  Czemu tylko w PDFie? 🙂


 9. luka 15.03.2010

  Comment Arrow

  Bo kto czyta gazety?


 10. drg 15.03.2010

  Comment Arrow

  Swietna inicjatywa. 🙂
O autorze

Łukasz Adamczak

Programuje w Rubym i dłubie w Rails od końca 2007. Przygody z Javą i PHP były krótkie, ale wystarczyły by z pasją i wzajemnością zakochać się w RoR. Wierny członek sekty nadgryzionego jabłka. Od niedawna adept tajemnej sztuki Objective-C.