Co nowego w świecie Ruby’ego to regularny, cotygodniowy przegląd wydarzeń, nowości i aktualności ze świata Ruby, Rails i z okolicznych planet. Pierwsze wydanie krótkie – liczymy na Wasz odzew i pomoc w wypełnieniu tej sekcji Rubysfery. Organizujesz lub wiesz o spotkaniu lokalnego RUG-u? Wypuszczasz nową wersję swojego gema na GitHubie? Piszesz na ciekawy temat na swoim blogu? Daj znać – przekażemy to czytelnikom Rubysfery.

Co nowego?

  • Na stronie InfoQ ukazał się krótki, ciekawy wywiad z twórcami Heroku, przeprowadzony przez Obie Fernandeza. Od listopada, kiedy wywiad zarejestrowano, licznik Heroku przekroczył już 50 tysięcy aplikacji, czyli tendencja wzrostowa utrzymuje się. Więcej o Heroku w Rubysferze w nadchodzącym artykule o opcjach wdrożeń dla aplikacji Ruby/Rails
  • W Salt Lake City odbyła się MountainWest RubyConf 2010. Luźne notatki z niektórych prezentacji można znaleźć na blogu OnRails.org. Bardziej cierpliwym polecam poczekać na nagrania wideo, które niebawem pojawią się na stronie Confreaks.
  • IronRuby – implementacja języka Ruby na platformie .NET – doczekał się trzeciego Release Candidate. Choć niektórzy dawno wieszczyli projektowi zgon i długo można mówić o jego sensowności, wygląda na to, że doczekamy się wersji 1.0.
  • Na blogu Phusion Jean Pierre Hernandez umieścił fenomenalny tutorial o MacRuby. Polecam każdemu zainteresowanemu kombinacji Cocoa+Ruby. Znajomość Objective-C niewymagana a nawet niewskazana :)
  • Nick Quaranto (twórca Gemcuttera) na blogu Thoughtbot zwięźle i bez zbędnych farmazonów pisze o Redisie. Pięć minut i pięć próbek kodu później i już wiesz czy Redis to coś, co może Ci się przydać.

Największym wydarzeniem minionego tygodnia był jednak niewątpliwie…

Start Rubysfery ;)

Rubysfera.pl to nasz wkład w propagowanie języka Ruby w polskim Internecie. Będzię o Rubym i będzie o Rails. Chcemy pisać o tym, jak nasze ulubione technologie zmieniają świat (a niby nie???), ale też o tym, jak radzą sobie w kraju nad Wisłą. Będą aktualności i będą tutoriale. Społeczność użytkowników Ruby’ego – skupiona m.in. wokół polskiego forum Ruby on Rails – dynamicznie się rozwija i już nie raz sami skorzystaliśmy z pomocy jej członków. Teraz podajemy dalej.

Zapraszamy do subskrypcji i zachęcamy do kontaktu. Wszelkie uwagi, pomysły, opinie, propozycje tematów, ... mile widziane!

Podpisano: autorzy Rubysfery – Łukasz ‘czak’ Adamczak i Aleksander ‘tjeden’ Dąbrowski