Obiecałem cotygodniowe nowości ze świata Ruby’ego, a Olek nie da mi się tak łatwo z tego wymigać… I słusznie :) Na co warto tym razem rzucić okiem?

Co nowego?

  • Spree osiągnął wersję 0.10.0, a dwa dni później z drobnymi poprawkami pojawiła się 0.10.1. Pomimo mało imponującego numeru wersji jest to spory milestone i warto zwrócić uwagę na ten projekt. Z zabawki tworzonej przez jednego developera wyrasta solidny pakiet e-Commerce w Ruby on Rails. Już teraz działa na nim kilka ciekawych sklepów.
  • Jeśli jeszcze nie próbowaliście CoffeeScript teraz jest doskonała okazja. Gem bistro_car ułatwia organizację skryptów w aplikacji Railsowej, a Dr Nic napisał świetny tutorial wprowadzający do tego narzędzia.
  • Heroku wreszcie udostępnia Ruby 1.9 i obsługuje Rails 3. Wszystko za pośrednictwem Heroku Stacks – trzech (jak na razie) stosów, z których możemy wybrać docelowy. Całość obsługiwana oczywiście przy użyciu komendy heroku.
  • Na ruby-forum.com Endoh Yusuke przedstawił planowany terminarz rozwoju Ruby 1.9.2. Z końcem miesiąca zostanie zamknięta specyfikacja funkcjonalna tej wersji, jednak na finalny release przyjdzie nam poczekać do lipca. Warto jednak już teraz przyglądać się Ruby’emu 1.9.2, gdyż to właśnie ta edycja będzie preferowaną przez Rails 3.
  • Sadayuki Furuhashi zaprezentował MessagePack – nowy protokół serializacji obiektów. Ma szansę być on alternatywą dla takich formatów jak JSON czy YAML. Ze względu na binarny, wydajny format dane zajmują mało miejsca, a autor zapewnia o wysokiej wydajności mechanizmów serializacji. Oprócz Ruby’ego dostępne są również biblioteki dla kilku innych języków.
  • Gregory Brown udostępnił swoją książkę “Ruby Best Practices” do ściągnięcia w całości w formacie PDF. W wersji papierowej książka została wydana w połowie ubiegłego roku, zaś pojedyncze rozdziały autor umieszczał w Internecie od stycznia. Polecam.
  • Blue Light Special to rozszerzona wersja Clearance, jednego z lepszych gemów do uwierzytelniania w Rails. Panowie z EnvyLabs dzielą się swoimi zmianami, które – podobnie jak oni – wielu developerów wprowadza w każdym projekcie: prosty system ról, zalążek panelu administracyjnego, delayed_job.